Zavřít dialog
Please Wait
25 - 30 / 4
2017
AFO | Academia Film Olomouc je mezinárodní festival populárně-vědeckého a dokumentárního filmu | Academia film Olomouc
šipka menu
Archiv
šipka menu
Programové sekce

Programové sekce

E. T.

(#SETI #ESA #Mars #METI #Contact #ET #Area51)

Pojďme prozkoumat prostor daleko za horizontem Země. Navštívíme exoplanety vhodné k životu a zrekapitulujeme dobývání Marsu. Prozatím to sice vypadá, že kosmickým oceánem plujeme sami, ale i tak o sobě nepřetržitě vysíláme informace. Komuniké možné nejnovější zprávy o Zemi vyslané do mezihvězdného prostoru odhalí sám její autor Douglas Vakoch - prezident METI International a dlouholetý člen Institutu pro hledání mimozemské inteligence – SETI. Nevynecháme ovšem ani fanoušky (nejenom) kultovních The X-Files. Konspirační teorie, které obklopují Oblast 51 ostatně naznačují, že intergalaktický kontakt proběhl už dávno. #AFO51 se tak společně s inženýry z ESA vrhne proti všem dohadům a odhalí kde, jak a proč získáváme informace z naší sluneční soustavy i mimo ni.
 


 

SPACE & PLACE

(#spaceandplace #architecture)

Automobilová doprava dusí města i jejich obyvatele. Populace narůstá, nad udržitelností rozvoje visí jeden otazník vedle druhého, zcela nutnou a nevyhnutelnou se stává reorganizace prostředí. Díky brilantnímu dokumentu The Human Scale představíme myšlenku o návratu k základním potřebám člověka, o omezení dopravy a revolučnímu konceptu tzv. vertikálního farmaření zase osobně promluví jeho propagátor Dickson Despommier. Svůj prostor dostane i úzký vztah architektury a filmu. Právě architektura ostatně sehrála stěžejní roli v historii kinematografie, film pak na oplátku neustále formuje naše představy o sídlech budoucnosti. Ostatně, sestřih režisérských sci-fi vizí budoucnosti předloží spektakulární koláž Wandering Through the Future.

 


 

BOŽSKÁ NEMOC

(#epilepsie #bozskanemoc)

Epilepsie nás provází od nepaměti. Zmínky o ní najdeme v každé kultuře, tedy i náboženství. Opředena je falešnými mýty i předsudky, většina z nich navíc přetrvává až do současnosti. #AFO51 je zbortí všechny do jednoho. O tom, že její výzkum přináší klíčové poznatky o vědomí, paměti či vnímání sebe sama a okolního světa, vás přesvědčí čelní epileptologové a neurologové z celé republiky. Zavítá k nám Ivan Rektor, první český lékař přijatý za člena Americké neurologické asociace, ale také popularizátor výzkumu epilepsie Přemysl Jiruška, jehož myšlenky reflektuje i National Geographic.

 


 

VĚDA V POPKULTUŘE

(#ScienceInPopculture #FilmScience)

Popkulturní trháky ještě intenzivněji provážeme s tématy ostatních sekcí. Hollywood čím dál častěji bere do hry vědu a v poutavém filmovém balení ji globálně servíruje masám. Dobrým zvykem se přitom stává kooperace hollywoodského mainstreamu s exaktním výzkumem. Jak názorně předvedly intelektuální blockbustery typu Interstellaru či Marťana, aplikování reálné vědy a jejích mechanismů činí jejich fikci autentičtější. Těšte se na výtečnou adaptaci knihy Carla Sagana Kontakt, zběsilého (a právem oscarového) Šíleného Maxe, ale i na poslední Star Wars (Science Awakens!) anebo na půvabný dospělý animák Velká šestka.

 GENDER A VĚDA

(#genderandscience #gender #scienceandwomen)

Již tradiční sekce festivalu, která vzniká ve spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AVČR. Dotkneme se problematiky sexuálního obtěžování na vysokých školách, nerovného odměňování žen a mužů v profesním prostředí a stranou neponecháme ani tabuizované téma žen v oblasti IT technologií. Přednáškově-filmový program doplní výstava s jasným názvem V zapomnění: ženy v naší vědě.

 


 

GENIUS LOCI QUEER HISTORIE

(#queer #queerhistory #geniusloci #ollove)

Odbornou formou chceme zpopularizovat upozaďované a historiografií opomíjené téma queer a gay a lesbické historie v kontextu specifického prostoru. V přednáškové části se rozhodně těšte na Jana Seidla, který připravuje google maps prohlídku Teplá Praha live in HD po stopách queer minulosti. Rozmanitost filmových projekcí vám zase netradičním způsobem odhalí polskou Osvětim nebo americký Stonewall bar. Tato naše sekce vznikla pod patronátem olomouckého spolku Ollove a v dílčí spolupráci se Společností pro queer paměť.

 ZNÁSILNĚNÍ

(#rapeculture)

Velmi brzy doplníme podrobnější info, ale už teď můžeme zaručit silný zážitek díky americkému dokumentu The Hunting Ground. Ten propojuje akt znásilnění s tzv. kulturou znásilnění (rape culture) v kontextu amerického školství. Na projekci navíc naváže panelová diskuse s Blankou Nyklovou a Martou Vohlídalovou, které se tématu sexuálního obtěžování věnují právě v českém prostředí.

 GMO - GENETICKY MODIFIKOVANÝ ORGANISMUS
Exkluzivní konference o GMO v interaktivním muzeu vědy Pevnost poznání.

 JINAKOST POSTIŽENÍ

 

© logo AFO | Academia film Olomouc 2017. All rights reserved.
afo@afo.cz   |   Mapa stránek
tel.:    +420 585 633 801
gsm: +420 733 690 758
Tato stránka používá cookies za účelem efektivního poskytování služeb. Používáním této stránky s tím souhlasíte.