Zavřít dialog
Please Wait
25 - 30 / 4
2017
AFO | Academia Film Olomouc je mezinárodní festival populárně-vědeckého a dokumentárního filmu | Academia film Olomouc
šipka menu
Archiv
šipka menu
Vítězové cen

Vítězové cen

Nebe a led (La Glace et le Ciel, 2015, r. Luc Jacquet)
Cena za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film

Nejlepším mezinárodním dokumentárním snímkem je meditativní portrét vědce Clauda Loriuse a jeho jedinečné výpravy do zamrzlých antarktických plání. Loriusovo průkopnické bádání před padesáti lety odhalilo jev, který hýbe vědou dneška – a to globální oteplování. Nebe a led tak prostřednictvím stylisticky vytříbených obrazů, jak archivních, tak dotočených, vykresluje úžasný význam jediného lidského osudu a vědeckého objevu na budoucnost lidstva.
 


 Kód Origami (The Origami Code, 2015, r. Francois-Xavier Vives) 
Zvláštní uznání poroty Mezinárodní soutěže

Zvláštní uznání poroty patří snímku, který nahlíží tradiční techniku skládání papíru prizmatem vědy. Dokument mapuje nepřeberné pole oblastí, v nichž umění origami nachází uplatnění, od lékařství přes robotiku, matematiku a IT po zkoumání počátku vesmíru. Skloubení uměleckého a vědeckého světa tak přináší nečekané ovoce a Kód origami to moc dobře ví.
 Kronika králů (2015, r. Roman Vávra)
Cena RWE za nejlepší český populárně-vědecký dokumentární film

Českou soutěž podle poroty jasně korunoval počin, ktery se díky nálezu nových zlomků Dalimilovy kroniky vrací do daleké české historie. Hravý dokument představuje jeden z našich nejdůležitějších pokladů hned v několika polohách. Precizní animace oživují středověké ilustrace, divadelní vstupy stylizovaně vypráví příběh a dochází i k rekonstrukci tehdejší knižní výroby. To spolu s bádáním o jejím původu a čtením současnými čtenáři nahlíží Dalimilovu kroniku tak, jak ji neznáte.

 


 Pohyby (2015, r. Martina Spurná)
Zvláštní uznání poroty České soutěže

I v případě české soutěže došlo na udělení zvláštního uznání, a to snímku, který vás zavede až na polární stanici do okouzlujícího prostředí Špicberských ostrovů. Dokument pozorovatelsky odhaluje nejen práci vědců, která spočívá v nesmírně trpělivém monitorování nepatrných tektonických pohybů Země, ale také jejich pobyt za polárním kruhem.
 Hledání ticha (In Pursuit of Silence, 2015, r. Patrick Shen)
Cena studentské poroty

Poklidná sonda do našeho života ovládaného hlukem okouzlila studentskou porotu. Dokument mapující přirozenou lidskou touhu po tichu nejprve nabízí uklidňující intro, aby následně vyložil, o co všechno naší hlučnou existencí přicházíme. Jeho vytříbené vizuální pojetí a kontemplativní forma o to více zdůrazňuje propast, kterou si mezi blahodárným tichem a ruchem civilizace budujeme.
 


 Divoká Afrika 3D
Cena diváků

Strhla svým spektakulárním pohledem na africký kontinent návštěvníky AFO51 a získává tak Diváckou cenu. Filmaři na dokonalé záběry číhali dlouhých devět let a na vytříbeném stylu je to znát. Průvodcem africkou divočinou je tentokrát životadárná voda, která diktuje podmínky tamním zvířecím obyvatelům, ať už jde o roztomilé plazy, slony nebo hejna plameňáků.
 


 Když AIDS byla ještě prča (When AIDS Was Funny, 2015, r. Scott Calonico) 
Nejlepší snímek ze Soutěže krátkých filmů

Nejlepším krátkým populárně-vědeckým filmem je letos palčivá historická výprava, jež připomíná počátky řešení (nebo spíše ignorování) problému AIDS, který se na světlo veřejnosti dostával v polovině 80. let. Zvukové záznamy z tiskových konferencí Bílého domu doprovází jen fotografie zúčastněných, ale k vykreslení nezměrného dopadu tehdejší lhostejnosti toho ani není víc potřeba.

 

 

© logo AFO | Academia film Olomouc 2017. All rights reserved.
afo@afo.cz   |   Mapa stránek
tel.:    +420 585 633 801
gsm: +420 733 690 758
Tato stránka používá cookies za účelem efektivního poskytování služeb. Používáním této stránky s tím souhlasíte.