Zavřít dialog
Please Wait
24 - 29 / 4
2018
AFO | Academia Film Olomouc je mezinárodní festival populárně-vědeckého a dokumentárního filmu | Academia film Olomouc
šipka menu
Novinky

AFO52 ocenilo nezávislou ruskou filmařku a přivítalo 5,603 návštěvníků

29.04.2017
The Future Is Over!

Slavnostnímu vyhlášení cen 52. ročníku festivalu Academia Film Olomouc kraloval nezávislý ruský dokument Jezero Vostok režisérky Jekateriny Jremenko o extrémním vědeckém výzkumu v pravěkém jezeře. Cenu innogy pro nejlepší česko-slovenský snímek si odnesl dokument Hon na Parkinsona o netušených možnostech spolupráce špičkových neurologů s elektrotechniky. Sami diváci pro změnu ocenili epické rodinné dobrodružství Predátoři 3D a AFO dokonce předalo ocenění CERNu - Evropské organizaci pro jaderný výzkum. Na AFO52 zavítalo 5, 603 diváků!   

  >>> FOTKY Z FESTIVALU VOLNĚ KE STAŽENÍ
 


 

"Jako instituci jsme jednoduše ocenili jeden z nejúžasnějších vědeckých počinů v dějinách lidstva. Na příkladu CERNu můžete vidět, že jakmile se lidé spojí, mohou společně vytvářet naprosto mimořádné věci," přibližuje volbu AFO Jakub Ráliš. Cenu si během slavnostního vyhlášení cen, které v olomoucké Pevnosti poznání moderoval herec Tomáš Hanák, osobně převzala Anna Godinho, vedoucí komunikace CERNu.
 


Nejlepším mezinárodním populárně-vědeckým počinem se stal ruský snímek Jezero Vostok o životě výzkumného týmu uprostřed jedné z nejlegendárnějších oblastí jižní polokoule. „Na základě rozhodnutí poroty jsme letos udělili cenu primárně nezávislým tvůrcům, z čehož mám obrovskou radost! Výjimečný dokument Jezero Vostok vznikal celých 18 let a cena festivalu mu velmi zásadně pomůže v jeho dalším tažení. AFO tak skutečně plní jeden ze svých stěžejních cílů, kterým je dopomoci vzniku další kvalitní pop-vědecké tvorby,“ popisuje programový ředitel Jakub Ráliš.

 
K ústředním oceněním se nově přidala i Cena Evropské Akademie Vědeckého Filmu (EURASF) pro obsahově i formálně výjimečný dokument Kód Origami francouzského režiséra Francoise-Xaviera Vivese. Snímek nahlíží tradiční techniku skládání papíru prizmatem vědy a mapuje rozmanité pole oblastí, v nichž umění origami nachází uplatnění v lékařství, robotice, matematice či ve výzkumu samotných počátků vesmíru. 


"U zrodu této ceny stálo hned několik významných evropských vědeckých festivalů včetně Academia Filmu Olomouc. Jde svým způsobem o obdobu amerického Oscara a zároveň skvělý nástroj k tomu, jak propagovat nejen jednotlivé dokumenty a samotné festivaly, ale celý žánr populárně-vědeckého filmu. Je nám ohromnou ctí, že právě během AFO52 na půdě Univerzity Palackého v Olomouci cenu předal Johan van de Woestijne z festivalu InScience v holandském Nijmegenu," přibližuje ředitel AFO Matěj Dostálek unikátního evropského ocenění, jehož předávání bude nadále putovní.   


Na AFO52 se počátkem roku 2017 celkově  přihlásilo víc než 3 000 snímků, dramaturgové do třech hlavních soutěžních kategorií (Mezinárodní soutěž / Česko-slovenská soutěž / Soutěž krátkých filmů) vybrali přesně 52 soutěžních filmů. Ve finále bylo na festivalu rozdáno 8 oficiálních ocenění a 4 čestná uznání. Celkově se na AFO promítalo 150 snímků a zavítalo na něj 5,603 akreditovaných návštěvníků.


„Jsem moc rád, že i letos nezaměnitelná atmosféra AFO znovu velmi výrazně obohatila společenský život v Olomouci. Festivalové centrum i přes letošní nepřízeň počasí opět pulzovalo mimořádnou energií, která na AFO tradičně vzniká díky dokonalé interakci mezi našimi diváky, hosty a členy organizačního týmu, v drtivé většině studenty Univerzity Palackého,“ uzavírá Dostálek, který zároveň láká na další ročník >>> #AFO53 se vydá pod mořskou hladinu a uskuteční se v dubnu 2018.  

​    
 Kompletní seznam oceněných z #AFO52:

Cena za osobní přínos popularizaci vědy: Jiří Grygar
Cena za přínos popularizaci vědy - instituce: CERN - The European Organization for Nuclear Research
 
Cena diváků: Predátoři 3D

Cena Evropské Akademie Vědeckého Filmu (EURASF): Kód origami

Cena RCPTM za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film: Jezero Vostok: Hory šílenství
Čestné uznání poroty mezinárodní soutěže: Potěšení z logiky / Je s námi konec?

Cena innogy za nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký film: Jednou nohou v absolutnu: Hon na Parkinsona 
Čestné uznání poroty česko-slovenské soutěže: Život v oblakoch

Cena za nejlepší krátký populárně-vědecký film: Pod nulou
Čestné uznání poroty soutěže krátkých filmů: Moje vina?

Cena studentské poroty Univerzity Palackého: Brouci - malí superhrdinové přírody
 


 
Generálním partnerem filmového festivalu budoucnosti je innogy, hlavním mediálním partnerem Česká televize
 


 

 

• Všechny aktuality

Další novinky

Susan Schneider exkluzivně pro AFO52: Umělá inteligence bude té lidské konkurovat za pár let
Česko-slovenskou soutěž ovládl snímek o boji s Parkinsonovou chorobou
© logo AFO | Academia film Olomouc 2017. All rights reserved.
afo@afo.cz   |   Mapa stránek
tel.:    +420 585 633 801
gsm: +420 733 690 758
Tato stránka používá cookies za účelem efektivního poskytování služeb. Používáním této stránky s tím souhlasíte.