Zavřít dialog
Please Wait
25 - 30 / 4
2017
AFO | Academia Film Olomouc je mezinárodní festival populárně-vědeckého a dokumentárního filmu | Academia film Olomouc
šipka menu
Novinky

#AFO52 bude snít (nejen) o robotech!

08.03.2017
Letos v dubnu už baterii robotů potkáte i v Olomouci! Vše, co s příchodem plecháčů a umělé inteligence souvisí technicky, vědecky i společensky, totiž odhalí ponurá i optimistická programová sekce AFO52 (25. - 30.4.2017), která skutečně drží prst na tepu doby - R.U.R. neboli Robotika a Umělý Rozum!

Roborevoluce!

Vedle filmového segmentu, který představujeme níže, dorazí o svém oboru, tedy robotice, vyprávět mnohé akademické expertky a experti. Na přednášce manchesterského vědátora Rosse D. Kinga uvidíte možnosti "robotických vědců" při výzkumu rakoviny a dalších medicínských záležitostí.

 

Pak je tu jako další host vědátorka Susan Schneider, jež zase bude filozofovat o náhledu na problematiku umělého vědomí. Tím však zdaleka nekončíme!

 

Hlavní hvězdou totiž bude japonský robotický vědátor Hiroshi Ishiguro, a to je tvrzení, jenž má hned více významů - Ishigura totiž můžete znát z pět let staré zprávy, dle níž si v zásadě postavil robota DLE SVÉHO VZHLEDU.

 

Jakkoliv výsledek tak trochu přicházel z hájemství uncanny valley, Ishigura jako ředitel Intelligent Robotics Laboratory z University of Osaka se zabývá právě lidskorobotickou interakcí a tím, jak ZLEPŠIT schopnosti robotů vypadat jako lidi.

 

BLIŽŠÍ INFO: Do Olomouce míří člověk, který si vytvořil svého robo-dvojníka
 


My, roboti

A teď k filmovému segmentu. Film světové kapacity Wernera Herzoga s názvem Lo and Behold: Reveries of the Connected World odhalí historické pozadí nástupu robotů a urychlení jejich vývoje dílem internetu.

 

V dokumentu Rise of the Robots se naopak podíváte na průběh DARPA Robotic Challenge, kde se nejrůznější týmy světa předhánějí v tom, jak sestavit nejlépe fungující chodící stroje. Další dokument The Human Robot pak ukáže strasti a slasti vývoje robotů podobných Homo sapiens.

 

Lidštější stroje přitom mají celou řadu netušených možností. Dokument I Am Alice se tak probere aplikací AI robotiky v sociální péči o seniory. Kam to všechno povede, ukáže zase film How to Build a Human, jenž srovnává fiktivní techniku sci-fi seriálu Humans se současnými možnostmi...


Na každý pád bude konec dubna v Olomouci „krutý“ a mechanický.
A plnou verzi textu najdete na stránkách Vědátora
#AFO52 (25. - 30. 4. 2017)

 Zpráva ke stažení:
 |  | DOPROVODNÉ FOTO 
 


 


 


 


 

 

Ladislav Loukota / Vědátor

 

• Všechny aktuality

Další novinky

Na #AFO52 se přihlásilo rekordních 3 000 filmů
Eko-futurismus! Seznamte se s vizuálem #AFO52
© logo AFO | Academia film Olomouc 2017. All rights reserved.
afo@afo.cz   |   Mapa stránek
tel.:    +420 585 633 801
gsm: +420 733 690 758
Tato stránka používá cookies za účelem efektivního poskytování služeb. Používáním této stránky s tím souhlasíte.