Zavřít dialog
Please Wait
24 - 29 / 4
2018
AFO | Academia Film Olomouc je mezinárodní festival populárně-vědeckého a dokumentárního filmu | Academia film Olomouc
šipka menu
Novinky

Česko-slovenskou soutěž ovládl snímek o boji s Parkinsonovou chorobou

01.05.2017
První díl seriálu Jednou nohou v Absolutnu – Hon na Parkinsona si z finále letošního ročníku Academia Film Olomouc odnesl Cenu innogy za nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký film. Seriál vznikal v koprodukci Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a České televize.

„Z kolekcie šestnástich súťažných filmov sme sa uzniesli na tom, že kvalita bola u väčšiny skutočne vysoká. (...) Porota však predovšetkým hodnotí objavný prístup k téme a silný individuálny príbeh, dychtivosť a zaujatie tvorcov filmu. Výherný film je výrazným posolstvom o netušených možnostiach spolupráce neurológov a elektrotechnikov. Film je presvedčivým a autentickým svedectvom o možných cestách pomoci človeku v zdanlivo bezvýchodiskovej situácii,“ shrnuje volbu poroty česko-slovenské soutěže AFO52 slovenský režisér Peter Hledík. 

 

 >>> FOTKY Z FESTIVALU VOLNĚ KE STAŽENÍ
 


 


Dokument Hon na Parkinsona režiséra Jiřího Ovečky divákům představuje lékařské aplikace výzkumu mozku a hlasové analýzy, které jsou dnes na naprosto špičkové úrovni. Speciálně vyvinutá lékařská aplikace pro stimulaci mozku umožňuje například snížit míru pohybových postižení u pacienta s Parkinsonovou chorobou. Dokument také nabízí „v přímém přenosu“ zhlédnutí vkládání takové sondy do mozku a odhaluje její pozitivní vliv na každodenní život nemocného.


Zatímco hluboká mozková stimulace představuje moderní neurostimulační terapii zejména pro pokročilejší stádia Parkinsonovy nemoci, unikátní počítačová analýza řeči nám může pomoci objevit Parkinsonovu nemoc již v jejích počátcích, před vypuknutím prvních typických projevů onemocnění. Včasné zachycení Parkinsonovy nemoci je zásadním krokem pro budoucí vývoj neuroprotektivních léčiv, které by dokázaly zastavit rozvoj tohoto onemocnění.
 Podrobnosti o seriálu, který vznikal v koprodukci pražské ČVUT a České televize jsou k dispozici na stánkách seriálu Jednou nohou v Absolutnu. Samotný díl Hon na Parkinsona je možné shlédnout na stránkách České televize. Česká televize je hlavním mediálním partnerem Academia Film Olomouc, generálním partnerem innogy
 


 

• Všechny aktuality

Další novinky

AFO52 ocenilo nezávislou ruskou filmařku a přivítalo 5,603 návštěvníků
AFO jako první předalo evropského vědeckého Oscara!
© logo AFO | Academia film Olomouc 2017. All rights reserved.
afo@afo.cz   |   Mapa stránek
tel.:    +420 585 633 801
gsm: +420 733 690 758
Tato stránka používá cookies za účelem efektivního poskytování služeb. Používáním této stránky s tím souhlasíte.