Zavřít dialog
Please Wait
25 - 30 / 4
2017
AFO | Academia Film Olomouc je mezinárodní festival populárně-vědeckého a dokumentárního filmu | Academia film Olomouc
šipka menu
Novinky

Eko-futurismus! Seznamte se s vizuálem #AFO52

15.03.2017
Loni to bylo sci-fi zrcadlo, které odráželo bezprostřední okolí a nakonec i samotné návštěvníky festivalu, letos se na řadu dostává organický futurismus na recyklovaném papíru z potravinových zbytků. Autorem sofistikované vizuální identity #AFO52 je opět grafik Radim Měsíc.

Od zrcadla z Oblasti 51 po život futurismu
„Od začátku jsem se chtěl vyhnout klasickému sci-fi-robotickému klišé. Přirozeně mě tak napadlo vrátit se zpátky ke kořenům - do počátku 20. století, konkrétně k italskému futurismu a především jeho vlivu na dobový grafický design. Futuristický přístup k umění, vědě a životnímu stylu byl poměrně radikální, takže mi bylo jasné, že tenhle umělecký směr nestačí jen slepě napodobit, ale je klíčové jej nejprve komplexně pochopit a následně tvořit v jeho intencích,“ poodhaluje pozadí vzniku vizuální identity AFO52 její strůjce, grafik Radim Měsíc.   

 


Světlá & Temná budoucnost
Do výsledné grafiky festivalu promítl klíčové postupy italského futuristického malíře jménem Fortuna Depero. Od tříštění písma do kompozičně provázaných celků přes barevný kontrast a ostré hrany až po důmyslnou práci s perspektivou. Adorování minulosti Měsíc utnul vstupem do roku 2017, kdy vizuální charakter festivalu posunul blíže k současným trendům a vlastnímu rukopisu.

   

„Výsledek sice odkazuje k italské tradici, ale přitom ji updatuje a posouvá do nového kontextu – THE FUTURE IS NOW!“ přibližuje nadále Měsíc futuristickou grafiku rozštěpenou do dvou ústředních plakátů, které formálně i obsahově komunikují jak s letošním mottem, tak s programovou skladbou ročníku – doslova světlá strana (optimistický výhled do budoucnosti) a temná strany síly (globální oteplování ad.).      

 

 

Futurism Now!
Futuristické uvažování navíc nekončí pouze o vizuálu, ale přirozeně prosakuje do ostatních složek festivalu. Futuristé např. jako úplně první experimentovali s noisovou hudbou, což se také odráží v letošním hudebním programu. Stejně je tomu i u architektury festivalu nebo témat soutěžních i nesoutěžních snímků - ať už jde o postavení ženy ve vědě a umění, přístup k válce či fetišizaci automatizace a průmyslu.

 

Kukuřičné plakáty
Zatímco tiskové zpracování loňské vizuální identity spočívalo v náročném zpracování zrcadlového papíru (tzv. mirror-board), letos se o pozornost hlásí atypický „kukuřičný“ papír. „Základem tiskových výstupů AFO52 je papír Crush Corn italské papírny Favinni. Ta pro jeho výrobu používá potravinové zbytky, v tomto případě kukuřici. Využití organického materiálu, který by jinak skončil v plamenech spalovny, dává pojmu „recyklovaný papír“ zcela nový význam,“ popisuje Ondřej Hruška ze společnosti Grafické Papíry.   

 

#AFO52 se uskuteční ve dnech 25. – 30.4.2017. O filozofii letošního ročníku s mottem The Future Is Now! se můžete dočíst teď a tady
 Zpráva ke stažení:
 |  | GRAFIKA KE STAŽENÍ 
 

 


 


DOWNLOAD: WALLPAPERS
(JUST CLICK & SAVE)
 
DOWNLOAD: FACEBOOK COVER PHOTO
(JUST CLICK & SAVE)

 

• Všechny aktuality

Další novinky

#AFO52 bude snít (nejen) o robotech!
AFO52 = 52 filmů v pestré soutěži a nový Česko-Slovenský výběr
© logo AFO | Academia film Olomouc 2017. All rights reserved.
afo@afo.cz   |   Mapa stránek
tel.:    +420 585 633 801
gsm: +420 733 690 758
Tato stránka používá cookies za účelem efektivního poskytování služeb. Používáním této stránky s tím souhlasíte.