Zavřít dialog
Please Wait
24 - 29 / 4
2018
AFO | Academia Film Olomouc je mezinárodní festival populárně-vědeckého a dokumentárního filmu | Academia film Olomouc
šipka menu
Novinky

Elektrizující lovestory lidí a robotů! Podívejte se na emospot z AFO52

26.06.2017
To, co na první pohled může působit jako porouchaný stroj, se postupně mění v milostný dopis. Bezmála tříminutový videosestřih z 52. ročníku populárně-vědeckého festivalu Academia Film Olomouc je znovu dílem videoklipového režiséra Víta Hradila (PSH, David Koller, No Distance Paradise).
Jeho kůže je umělá a zavání plastem. Rty se nehýbou, zůstávají ledově klidné. Nejeví známky dýchání. Vlasy má jakoby rozcuchané, k přirozenosti je to ale stále daleko. Pak otevře oči. Velké modré oči. Ten dechberoucí moment je náhlým probuzením se k životu. Jakoby se robot stal člověkem. Přesně tak působí gradující video reflektující atmosféru, dění, tváře a myšlenky AFO52. Režisérovi se na malé ploše, ve formátu stručného festivalového dokumentu, opět daří vyprávět příběh, jehož síla tkví v obecné srozumitelnosti a především v odzbrojující upřímnosti.    
                
"AFO letos jasně prokázalo, že vývoj umělé inteligence s sebou nese fascinující možnosti, na druhou stranu si ale přiznejme, že řadu lidí roboti stále děsí. V první mechanické části videa proto čerpám primárně z pocitů strachu, zatímco ve druhé se vše mění v mnoho podob lásky. Přesto, že láska je to nejkrásnější, co v životě máme, i ona má nespočet kořenů a větví, které nejde vůbec snadno kategorizovat. Černou díru v duši může dnes osamělému člověku zacelit jak domácí mazlíček, tak právě stroj. Celé tohle video je tak jednoduše o lásce. Ať už o lásce lidí k lidem, tak obecně o lásce, kterou tvůrci věnují svým dílům, svým dětem," říká tvůrce sestřihu Vít Hradil.
 
Jedním z pilířů programové skladby AFO52 byla sekce R.U.R., která rozebírala pozitivní i temnou stránku fenoménu umělé inteligence. V Olomouci tak vůbec vůbec poprvé vystoupili japonský profesor robotiky Hiroshi Ishiguro či americká filozofka a expertka na umělou inteligenci Susan Schneider
 
53. epizoda AFO se uskuteční ve dnech 24.-29.4.2018.
 

 

• Všechny aktuality

Další novinky

Jsme v Brně! Kino Scala hostí Ozvěny AFO52
© logo AFO | Academia film Olomouc 2017. All rights reserved.
afo@afo.cz   |   Mapa stránek
tel.:    +420 585 633 801
gsm: +420 733 690 758
Tato stránka používá cookies za účelem efektivního poskytování služeb. Používáním této stránky s tím souhlasíte.