Zavřít dialog
Please Wait
24 - 29 / 4
2018
AFO | Academia Film Olomouc je mezinárodní festival populárně-vědeckého a dokumentárního filmu | Academia film Olomouc
šipka menu
Novinky

Překvapení #AFO52: cena pro fascinující CERN!

26.04.2017
Olomouc žije 52. kapitolou příběhu vědy a filmu!

Pro mezinárodní festival progresivních vědeckých snímků a dokumentů Academia Film Olomouc (AFO) bude srdce moravské metropole tepat až do neděle 30. dubna. Na největší event svého druhu v ČR se akreditovalo 4 700 návštěvníků a organizátoři již během slavnostního zahájení stihli předat Cenu za osobní přínos popularizaci vědy - a to přímo legendě české astronomie Jiřímu Grygarovi. Další významné ocenění pak v sobotu 29.4. v Pevnosti poznání připadne největšímu vědeckému počinu v dějinách lidstva! "Jiří Grygar je skutečně už legendární postavou české popularizace vědy. Podobně jako u Carla Sagana, jedna celá generace vědců byla v ČR  inspirována právě Grygarovými Okny vesmírudokořán. AFO letos připomíná tento jeho průkopnický přínos i nevídanou vitalitu, kterou věnuje popularizaci vědy dodnes," shrnuje Grygarův gigantický přínos světu vědy programový ředitel festivalu Jakub Ráliš.   

  


Po Grygarovi se nyní hlásí o pozornost japonský vědec Hiroshi IshiguroCoby robotik z Osaka University se snaží vytvářet roboty co nejpodobnější lidské mimice a chování - po celé Zemi se ostatně proslavil tím, že stvořil svého vlastního robo-dvojníka. Buď on sám, anebo právě jeho robotická replika, povede velmi očekávanou přednášku s jasným názvem Proč studovat lidské roboty, která se uskuteční v pátek 28.4. od 17:00 v olomouckém Kině Metropol. Hned o den později, v sobotu 29.4., se na stejném místě (ovšem již ve 13:30!) odehraje obdobně překvapující přednáška americké filozofky Susan Schneider. Ta pro změnu promluví o myšlení budoucnosti, od superinteligentní AI až po moderní kyborgy a stroje (?) se skutečným vědomím.  
      

>>> AKTUÁLNÍ FOTO Z FESTIVALU


A teď k onomu překvapení: AFO během slavnostního předání filmových cen v sobotu 29.4.2017 od 19:00 v interaktivním muzeu vědy Pevnost poznání předá také cenu za přínos popularizaci vědy - a to přímo CERNu. "Jako instituci jednoduše oceníme jeden z nejúžasnějších vědeckých počinů v dějinách lidstva. Na příkladu CERNu můžete vidět, že jakmile se lidé spojí, mohou společně vytvářet naprosto mimořádné věci," přibližuje volbu AFO Jakub Ráliš. Cenu si osobně převezme ANNA GODINHO, vedoucí komunikace CERNu.   

 
 

Úsvitem moderní robotiky a uvědomělými technologiemi ovšem letošní AFO s burcujícím mottem THE FUTURE IS NOW! nekončí, ba naopak - programové sekce se dotýkají také všech podob rodinyneplodnostivirtuální realityfenoménů štěstí a zvuku a v neposlední řadě statečných a důvtipných vědkyň, které se svět rozhodl nesmyslně přehlížet. 


>>> KOMPLETNÍ PROGRAM AFO52
>>> NOVINÁŘSKÁ AKREDITACE
>>> ZPRÁVY A FOTKY KE STAŽENÍ
>>> RADIKÁLNÍ FESTIVALOVÁ ZNĚLKA
 Generálním partnerem filmového festivalu budoucnosti je innogy, hlavním mediálním partnerem pak Česká televize
 


 

 

• Všechny aktuality

Další novinky

Budoucnost je skutečně teď! Tady je seznam programových změn
Víkend bude na #AFO52 patřit symfoniím vědy a Země
© logo AFO | Academia film Olomouc 2017. All rights reserved.
afo@afo.cz   |   Mapa stránek
tel.:    +420 585 633 801
gsm: +420 733 690 758
Tato stránka používá cookies za účelem efektivního poskytování služeb. Používáním této stránky s tím souhlasíte.