Zavřít dialog
Please Wait
24 - 29 / 4
2018
AFO | Academia Film Olomouc je mezinárodní festival populárně-vědeckého a dokumentárního filmu | Academia film Olomouc
šipka menu
Novinky

Víkend bude na #AFO52 patřit symfoniím vědy a Země

28.04.2017
Sekce Zvuk kolem nás: od ekologie zvukového prostředí až po hledání absolutního ticha.

Zvuk kolem nás. Tak se jmenuje jedna z nejvýraznějších programových sekcí letošního ročníku filmového festivalu budoucnosti - Academia Film Olomouc (AFO). 

"Většina z nás žije ve vlastním akustickém světě, tvoříme si svůj zvukový playlist," říká dramaturg bloku Jiří Slavík, který zároveň šéfuje Soutěži krátkých filmů. #AFO52 letos rozebírá klady i zápory stále hlasitějšího světa.

Akustické znečištění měst přibližuje dokument Hledání ticha, který můžete vidět v sobotu 29.4.2017 od 20:00 v Divadelním sále Konviktu (Univerzitní 3, III. patro). Snímek získal Cenu studentské poroty z AFO 2016, organizátoři ho již úspěšně představili v Berlíně a letos ho uvede právě novinář Pavel Klusák!   
HLUČNÁ SOBOTA S PAVLEM KLUSÁKEM:

Chemtrails Pavla Klusáka
29.04.2017 / 10:30 / Atrium / DJ set
Ambientní set jako couvert k brunchi a uvádění organismu do chodu po páteční zátěži. Red hot chill out. Field recordings, tiché písně, živí hosté možní. Ouvertura k programu Deset důvodů pro field recordings.
 Deset důvodů pro field recordings
29.04.2017 / 14:30 / přednáška / Filmový sál innogy

Jaké umělecké, myšlenkové a společenské motivy stojí za terénními nahrávkami? Kdy jsou dokumentem, kdy fetišem, kdy paralelou hudebního nástroje, kdy symbolem a kdy manifestem? Zvuky skutečného světa se staly široce využívaným prostředkem, mají své vynálezce, hvězdy, alchymisty i grafomany. Do světa spjatého s filozofickým důrazem na nezprostředkovanost a vnímání okolí sluchem uvede diváky (a posluchače!) 52. ročníku festivalu Academia Film Olomouc hudební publicista, redaktor a moderátor Pavel Klusák, odborník na široké spektrum hudebních a zvukových projevů.
 

 HUDBA DIVOČINY:


Alice Eldridge: Poslouchání divočiny
30.04.2017 / 16:30 / přednáška / Divadelní sál
Odborníci na bioakustiku už celá desetiletí zkoumají volání divočiny. Vyrůstá však nová generace ekologů, která vnímá zvukové prostředí jako symfonii hlasů. Tím, že nasloucháme zvukovým vzorcům, jsme schopni pozorovat, jak zvířata pomocí zvuků komunikují se svým prostředím. Dozvídáme se tak více o vlivu zvuků na veškerá živá stvoření (včetně lidí, zvířat, a dokonce i rostlin) a objevujeme způsoby, jak pomocí zvuků vycítit zdravotní stav okolí.

V této přednášce nám Dr. Alice Eldridge představí historii a klíčové koncepty ekologie zvukového prostředí a podělí se o ukázky vývoje výpočetních metod pro výzkum akustické ekologie, na kterých právě s kolegy pracuje. Vyvíjí algoritmy, které dokáží rozpoznat ekologicky relevantní vzorce ve zvukovém prostředí, a snaží se vytvořit nové nízkonákladové naslouchací přístroje, které by podpořily zachování a obnovení lesů a přírodních stanovišť po celém světě.
 


 

• Všechny aktuality

Další novinky

Existuje ještě tradiční rodina? AFO52 dává odpovědi
Vítězové #AFO52 a jejich nedělní projekce
© logo AFO | Academia film Olomouc 2017. All rights reserved.
afo@afo.cz   |   Mapa stránek
tel.:    +420 585 633 801
gsm: +420 733 690 758
Tato stránka používá cookies za účelem efektivního poskytování služeb. Používáním této stránky s tím souhlasíte.